ЖКГ – напевно одна з найбільш суперечливих і обговорюваних сфер в будь-якій державі. З нею так чи інакше стикаються усі громадяни та від ефективності її роботи залежить не тільки її окупність, але і загальне ставлення до неї жителів міста, регіону та країни.

На сьогодні існує ряд рішень, що дозволяють різним сферам ЖКГ швидко вдосконалюватися, вирішуючи найбільш гострі проблеми завдяки Інтернету речей і розгортанню мережі LoRaWAN.

Диспетчеризація, моніторинг витрат ресурсів.

Одне із завдань, що стоять перед ЖКГ – постачання споживачам енергоресурсів. При цьому важливу роль грає облік об’єму споживання цих ресурсів. Він ведеться з використанням різноманітних приладів обліку, що розташовуються на різних ділянках мереж.

Якщо немає автоматичної передачі даних, дізнатись про споживання ресурсу можна тільки у тому випадку, коли дані передадуть абоненти, або перевірить контролер.

В обох випадках висока ймовірність помилки та неточності, а у випадку зі збором свідчень від жителів, несвоєчасність отримання свідчень. Як підсумок, розбіжності в загальних і поквартирних показниках, виставлення помилкових рахунків, поява заборгованостей по сплаті.

Диспетчеризація, моніторинг витрат ресурсів

Впровадження системи диспетчеризації з використанням IoT-пристроїв, що працюють за протоколом LoRaWAN дозволяє в короткі терміни:

 • організувати дистанційний збір показників з різних приладів обліку;
 • виключити необхідність збирати дані з абонентів;
 • виключити людський фактор – помилки;
 • забезпечити прозорість виставлених користувачам рахунків;
 • створити систему, яка запобігає розкраданню та фальсифікації;
 • оперативно виявляти точки перевитрати, увімкнення в систему;
 • контролювати реальні навантаження;
 • збирати та обробляти статистичні дані, знаходити варіанти для економії ресурсів, оптимізації роботи.

Впровадження системи диспетчеризації обліку витрат ресурсів з використанням протоколу LoRaWAN дозволяє домагатися суттєвої економії внаслідок оптимізації витрат, прозорості системи обліку, оперативного виявлення розкрадань. А універсальний пристрій від Atiko дозволяє заощадити і на розгортанні мережі, під’єднуючи до одного приладу до 4 лічильників одночасно.

Керування системами опалення

Циклічність опального сезону та необхідність у короткі строки забезпечити вироблення і розподіл тепла на велику територію викликає ряд проблем:

 • прориви та поломки;
 • виявлення несправностей і аварій у момент запуску системи;
 • залежність від відповідальності та кваліфікації співробітників, які забезпечують запуск і відключення системи;
 • складнощі зі своєчасним реагуванням на аварійні ситуації із-за великої територіальної розкиданості системи.

Рішення для цих проблем – розгортання мережі LoRaWAN і під’єднання IoT-пристроїв на різні ділянки системи. Це дозволяє:

 • створити систему виявлення аварійних ситуацій;
 • дистанційно керувати насосними агрегатами, вентиляторами, заглушками та засувками;
 • дистанційно керувати інженерними спорудами та механізмами, направляючи «людський» ресурс на вирішення конкретних завдань.
Керування системами опалення

Контроль доступу до інженерних споруд, підвалів, горищ.

Для виключення несанкціонованого доступу, крадіжок, аварій, нещасних випадків необхідно контролювати доступ до інженерних споруд і технічних приміщень.

Впровадження автоматизованої системи дистанційного повідомлення про відкриття люків, колодязів, дверей, несанкціонованого доступу дозволяє:

 • своєчасно реагувати на факти проникнення;
 • запобігати фактам розкрадання;
 • виключати можливість аварійних ситуацій, викликаних вандалізмом.
Контроль доступу до інженерних споруд, підвалів, горищ.

Аварії, нештатні ситуації, відключення.

Згідно зі статистикою одна з найчастіших причин виникнення пожеж – несправність проводки та перевантаження електромережі. А причина високих витрат на ремонтні роботи в системах опалення та водопостачання – виявлення затоплень і проривів через 5-7 годин, коли вже неможливо уникнути пошкоджень.

Система ЖКГ – складна структура, що вимагає постійного контролю за безліччю механізмів, вузлів, будівель, мереж, систем і т.п. Автоматизація системи безпеки та попередження про аварійні ситуації з використанням IoT-пристроїв, що використовують протокол LoRaWAN, дозволяє дистанційно та оперативно отримувати екстрені повідомлення про нештатні ситуації: затоплення, займання, витоки газу, збої в електромережі.

Розгортання системи LoRaWAN з під’єднанням IoT-пристроїв на найпроблемніші механізми, вузли, ділянки системи, інженерні споруди дозволяють вирішувати безліч проблем, що тягнуть за собою фінансові втрати.

Пілотні проєкти Atiko показують, що впровадження систем автоматизації, диспетчеризації і моніторингу дозволяють скорочувати поточні витрати організацій житлово-комунального господарства, налагоджувати комфортні стосунки з користувачами та постачальниками, відповідати державним вимогам по диспетчеризації в системі ЖКГ.