Завантажити презентацію

Питання охорони обладнання та техніки, розміщених у відкритих полях – достатньо гостре для України та країн СНД. На ринку фактично немає готових рішень, які дозволяють без суттєвих фінансових та трудових витрат забезпечити належне спостереження й охорону. Ця ситуація дозволяє зловмисникам здійснювати крадіжки та псування обладнання, завдаючи суттєвої шкоди власникам.
З такою проблемою 4 роки назад в Atiko звернувся замовник, власник десятків поливальних машин типу «Фрегат». Його підприємство зазнавало збитків від регулярного розкрадання дорогого навісного обладнання.

 Складнощі в організації охоронної системи для дощувальних машин

Основний запит клієнта був у розробці охоронної сигналізації для навісного обладнання (розпилювачів) машин типу «Фрегат». З перших хвилин було очевидно, що для вирішення цього завдання необхідно було відповісти на ряд запитань:

  • як забезпечувати охоронну систему живленням. Забезпечення далеких полів електрикою невиправдано дорого та потребує великих трудових витрат;
  • яким способом виявлятиметься спроба розкрадання. Необхідно отримувати інформацію про події оперативно, з точною локацією того, що відбувається, для найбільш оперативної реакції;
  • які датчики найкраще підходять для вирішення даного завдання: чи присутні на ринку або ж необхідна розробка;
  • в якому вигляді необхідно реалізовувати візуалізацію кабінету користувача для найзручнішого використання.

Це та ряд інших питань були докладно вивчені та підібрані найбільш відповідні варіанти, включені в рішення, яке розроблене Atiko для замовника.

Організація охоронної системи для дощувальних машин типу «Фрегат»

Для реалізації охоронної системи дощувальних машин на полях замовника була розгорнута мережа LoRaWAN. Базові станції для передачі пакетів даних були розміщені на висоті 14 метрів і розташовувались на щоглах, що дозволило покрити площу понад 1000 км2 однією станцією. Цієї дальності було достатньо для даного проєкту, тому подальших вимірів не проводилося.
Для забезпечення цілості навісного обладнання був обраний варіант обв’язки тримального каркаса та розпилювачів кабелем FTP. Система виконана у вигляді замкнутих ланцюгів та спрацьовує у випадку їх розриву, зміни опору, чи інших спроб саботажу. У разі порушення цілісності мережі відбувається миттєве надсилання екстрених повідомлень.
Ланцюги замикаються на релейні виходи LoRa-пристроїв, і поділяються на 5 зон. Це дозволяє отримувати більш інформативні повідомлення із зазначенням місця порушення ланцюга.

Живлення пристроїв, що входять у мережу, організовано завдяки акумуляторним батареям номіналом 12В 18 А/год.
Додатково «Фрегат» обладнаний ревуном потужністю 120 дБ та світловим оповіщувачем.

Логіка вирішення

LoRaWAN пристрій, що працює в класі А, опитує релейні виходи та кожні 10 хвилин відправляє дані на сервер замовника, з інформацією про стан охоронних зон, заряд батареї, якість зв’язку.
У разі розриву ланцюга, одномоментно відбувається включення ревуна та відправка екстреного повідомлення на пункт охорони. Це повідомлення містить в собі інформацію про порушення цілісності охоронної зони. Так розв’язується проблема швидкого визначення локації події.

 

Можливі доповнення

Розуміючи, що розв’язання проблеми організації охорони дощувальних машин – не єдине питання замовників, яке можна вирішити використовуючи мережу LoRaWAN, Atiko пропонує своїм клієнтам додаткові пристрої, які можна додати до описаного вирішення. Так можна оснастити систему:

  •  gps-трекерами;
  • датчиками вологості на полях;
  • датчиками, що вимірюють кількість пролитої води тощо.

Можливе доповнення системи індивідуальними рішеннями, які вирішують необхідні завдання. Можливість реалізації конкретного рішення можна уточнити у формі зворотного зв’язку або зв’язавшись з нами.

Програмне забезпечення охоронної системи

Зручність – важливий елемент для будь-якої системи. Розробляючи рішення для замовника, Atiko розробило ТЗ, написало і продовжує доробляти як серверну, так і клієнтську частину.
Клієнтська частина містить візуалізацію всіх кінцевих пристроїв та їх стан, передачу тривожних повідомлень на пост охорони.

На сьогодні можливе доповнення клієнтської частини додатковими елементами управління. Так можна під’єднати пристрої класу С, що працюють як централі в системах сигналізації в приміщеннях для організації загальної охорони всіх активів. Найбільш поширений серед наших клієнтів варіант – під’єднання всіх складських та інших приміщень з організацією під’єднання охорони тільки з пульта, що зберігає усю інформацію про стан, час, акаунт, через який змінювався стан охоронних пристроїв.
Описаний проєкт охоронної системи на сьогодні працює вже понад 4 роки та зарекомендував себе з виключно позитивного боку. На його базі були реалізовані й інші проєкти охоронних систем, доповнені рішеннями, актуальними для замовників. Дізнатись докладніше про інші рішення у сільському господарстві можна у вкладці «Рішення».