Кінець епохи 3G

До кінця 2021 р. загальна тенденція багатьох мережевих провайдерів у світі – планування закриття своїх мереж 3G в наступному році або в перспективі. Це відбувається внаслідок обмеженого спектра, доступного для розширення 5G і не залежить від потреб клієнтів. Так у США у лютому 2022 р. зникне мережа AT&T, а впродовж року буде ліквідована і 3G T-Mobile і мережа 3G (раніше Sprint). Тенденція на закриття мереж 3G набирає обертів та зовсім скоро прийде і в країни СНД та Україну.

Перелік мереж, які будуть ліквідовані найближчим часом можна знайти тут: https://1ot.mobi/resources/blog/a-complete-overview-of-2g-3g-sunsets/

До 2021 р. по всьому світу до Інтернету речей було під’єднано більш як 2 мільярдів пристроїв, які використовують стільникову мережу. Опитування клієнтів, які обрали цей шлях підключення до IoT показало, що найбільше питань викликала вартість використання. Під’єднання робилося через контракти, які часто вмикали непотрібні клієнту послуги. Зрештою доводилось оплачувати надлишки та невикористані дані, рішення. Ліквідація мереж 3G ставить багатьох клієнтів перед вибором: переходити на 4G або приватну не стільникову мережу, стикаючись з додатковими витратами, або переходити на доступну бездротову мережу, наприклад, Helium.

У чому переваги децентралізації?

Багато років розвиток бездротових мереж йшов під жорстким впливом централізованих телекомунікаційних компаній. У користувачів не було вибору і вони укладали довгострокові та дорогі контракти. Часто ці контракти містили послуги, які не були потрібні клієнтам, але були обов’язковими.  А в деяких випадках, певні великі оператори зв’язку та інтернет-провайдери й зовсім продавали дані клієнтів та історії їх переглядів, не завжди отримуючи згоду.

Побудова приватної мережі LoRaWAN забезпечує більшу конфіденційність, але потребує додаткових витрат на інсталяцію та експлуатацію. Це виправдано, коли немає інших варіантів під’єднання. У великих містах можливе під’єднання до вже діючих мереж, наприклад, до децентралізованої мережі Helium.

Мережа Helium створювалася людьми для людей і стала найбільшою у світі безперервною бездротовою мережею. Вона забезпечує безпечний і економічний спосіб відправлення даних в Інтернет та з Інтернету. А блокчейн Helium, використаний для побудови Мережі, забезпечує прозорість і конфіденційність даних користувачів.  Мережа Helium показує швидкі темпи зростання, що дозволяє уникнути необхідності купівлі та розгортання мережевої інфраструктури.

Переваги Helium перед 4G та іншими приватними мережами.

Існує 2 основні причини, за якими користувачі віддають перевагу Helium перед 4G та іншими приватними мережами.

  • низька вартість;
  •  тривалий час автономної роботи пристроїв;

Вартість під’єднання до мережі Helium можна розділити на 2 частини:

  • обладнання;
  • щомісячна передача даних.

 Вартість обладнання для Helium

В цілому, вартість обладнання для мережі LoRaWAN завжди дешевше, ніж для мереж, що використовують стільниковий зв’язок. Це пов’язано з меншою кількістю компонентів, необхідних для пристрою LoRaWAN (наприклад, LoRaWAN не потребує SIM-карт).

Середня вартість GPS-трекерів у 2021 р. близько 100 доларів, а в деяких випадках і дешевше, якщо укладений контракт, але в такому випадку можлива оплата додаткових рішень, непотрібних користувачу.

А високопродуктивні трекери LoRaWAN можна придбати приблизно за 50 доларів без обтяжливого контракту. А з урахуванням того, що мережа Helium Network зростає швидким темпом, то не обов’язково купувати шлюзи. Це робить мережу Helium Network логічним вибором для користувачів IoT, які підбирають доступний варіант мережі.

Вартість передачі даних (щомісячна).

Оплата передачі даних у Helium Network здійснюється в залежності від використання. Так, наприклад, пристрій IoT, що відправляє дані кожні 5 хвилин через мережу Helium, витрачає близько 1 долара на рік. Для порівняння, середня ціна GPS-трекера складає близько 10 доларів на рік на пристрій.

Термін автономної роботи пристрою.

Для пристроїв, які під’єднані до Інтернету речей через стільникові мережі характерна велика кількість споживаної енергії та короткий час автономної роботи. Для LoRaWAN, що працює у мережі Helium, навпаки, характерна автономна робота до 10 років від внутрішнього джерела живлення. Низьке енергоспоживання при високій продуктивності закріплює переваги LoRaWAN над стільниковими мережами.

 

 

Хто вже використовує Helium?

У середині грудня 2021 р. мережа Helium Network нараховує понад 400 000 точок доступу у більш ніж 150 країнах світу. Активні темпи розширення зробили її найкращою мережею і для великих операторів зв’язку і для перспективних постачальників рішень. Перелік партнерів Helium постійно зростає та на сьогодні до них входять такі великі гравці як:

Actility – світовий лідер в галузі рішень для під’єднання до IoT. Actility використовують Volvo Group, Cisco, Accenture, Schneider Electric та ін.

Senet – великий постачальник ПЗ та сервісних платформ для глобального під’єднання і створення мереж IoT.

DISH – перший великий оператор телекомунікаційної галузі, що розширив мережу Helium завдяки клієнтам, які розгортають власні точки 5G CBRS.

Екосистема мережі Helium постійно поповнюється новими постачальниками рішень та виробниками обладнання, що розробляють варіанти використання для різних галузей:

  • сільське господарство;
  • розумні міста;
  • логістика;
  • моніторинг довкілля;
  • відстежування активів та ін.

На території України придбати обладнання для під’єднання до мережі Helium можливо в компанії Atiko. Дізнатись детальніше можна в розділі «Продукти».

Джерело інформації:

https://blog.helium.com/the-sun-is-setting-on-3g-why-iot-users-should-switch-to-helium-edaa78137393